Przejdź do treści

Zgłoszenia wewnętrzne naruszenia prawa

W związku z wejściem w życie z dniem 25 września 2024 r.  przepisów ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów Regionalny Ośrodek Psychiatrii Sądowej w Starogardzie Gdańskim wprowadził Zarządzeniem Dyrektora nr 14/2024 do stosowania „Procedurę zgłaszania naruszeń prawa oraz ochrony sygnalistów”. Zgodnie z jej przepisami zgłoszenie naruszenie prawa może być dokonane w formie pisemnej:

  1. z podaniem danych osobowych umożliwiających identyfikację i korespondencję z Sygnalistą (w szczególności imienia, nazwiska, adresu do korespondencji lub numeru telefonu kontaktowego) w formie pisemnej w jeden z niżej podanych sposobów: 

– listem na adres Ośrodka z obowiązkowym dopiskiem „sygnał”;

– za pomocą poczty elektronicznej na adres e-mail: sygnal@rops-starogard.pl

  1. zgłoszenia naruszenia prawa zgłaszane anonimowo nie będą przyjmowane i rozpatrywane.

Zgłoszenie naruszenia prawa powinno w sposób jasny i wyczerpujący wyjaśniać przedmiot zgłoszenia. Zgłaszający zobowiązany jest do traktowania posiadanych przez niego informacji dotyczących podejrzenia naruszenia prawa jako tajemnicy i powstrzymania się od publicznych rozmów o zgłaszanych podejrzeniach naruszenia prawa, chyba że osoba ta jest zobowiązana do takiego działania przepisami prawa.

Sygnalista podlega ochronie od chwili dokonania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego, pod warunkiem, że miał uzasadnione podstawy sądzić, że informacja będąca przedmiotem zgłoszenia lub ujawnienia publicznego jest prawdziwa w momencie dokonywania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego i że stanowi informację o naruszeniu prawa. Ochrona nie dotyczy Sygnalisty będącego jednocześnie sprawcą/współsprawcą/pomocnikiem działań będących przedmiotem zgłoszenia.

Opublikował(a): Paweł Malinowski | Redaktor BIP

Ostatnia zmiana:

Scroll to Top